+++Slideshow+++

  • Poznaj nas bliżej!

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

25 lecie Unii Pracy w Olkuszu
W miniony piątek, 30 czerwca 2017 roku w Olkuszu obyło się uroczyste spotkanie z okazji 25-lecia powstania Unii Pracy. Wzięło w nim udział ponad 50 osób związanych z olkuskimi strukturami UP na przestrzeni lat. Okrągły jubileusz stanowił doskonałą okazję do wspólnych wspomnień oraz dyskusji na temat przyszłości polskiej lewicy.

Zobacz galerię

W tym roku Unia Pracy świętuje 25 rocznicę powstania. Z tej okazji, oprócz centralnych uroczystości, organizowane są także spotkania w terenie. Biorą w nich udział zarówno obecni członkowie partii, jak i ludzie związani z jej historią. Spotkanie w Olkuszu zorganizował olkuski wicestarosta i wiceprzewodniczący UP Jan Orkisz.

Olkuski jubileusz zgromadził wielu działaczy lewicowych z terenu  Małopolski Zachodniej. Swoją obecnością na Ziemi Olkuskiej po raz pierwszy zaszczycił także przewodniczący Unii Pracy, wiceprzewodniczący Sejmiku Wielkopolskiego, Waldemar Witkowski.

Unia Pracy to partia o charakterze socjaldemokratycznym, powołana do życia 7 czerwca 1992 r. w wyniku fuzji kilku organizacji lewicowych. Już w rok po swoim powstaniu Unia Pracy weszła przebojem do polskiego parlamentu, tworząc nową jakość w polskim życiu politycznym, w którym nie każdy chciał wybierać pomiędzy „Solidarnością” i tradycyjną lewicą.

W latach 2001–2005 partia współtworzyła rząd (do 2003 większościowy wraz z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Polskim Stronnictwem Ludowym; od 2003 mniejszościowy wraz SLD). W latach 2006–2008 partia uczestniczyła w koalicji Lewica i Demokraci, a w 2015 roku w koalicji Lewica Razem. Wicepremierami z ramienia partii byli Marek Pol (2001–2004) i Izabela Jaruga-Nowacka (2004–2005). W Parlamencie Europejskim przedstawiciel UP należy do Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

- 25 lat to piękna okazja, by zastanowić się nad drogą, jaką przeszedł nasz ruch polityczny. Nie zapominajmy o tym, ze nasz program gospodarczy i społeczny opiera się na bogatym dorobku europejskiej lewicy socjaldemokratycznej – napisał w liście do zgromadzonych profesor Adam Gierek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, od lat związany z Unią Pracy.

Historia Unii Pracy jest mocno związana z Olkuszem, o czym w swoim przemówieniu przypominał Jan Orkisz. W lutym 1998 roku powstały pierwsze struktury UP, które od samego początku mocno angażowały się w budowę koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym i Partią Emerytów. Przymierze Społeczne, bo taką nazwę otrzymał sojusz tych partii, wprowadziło w wyborach samorządowych w 1998 roku czterech radnych do Rady Powiatu w Olkuszu oraz trzech radnych do Rady Miejskiej w Olkuszu. Zaowocowało to udziałem w koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, dzięki czemu lewica przejęła władzę w powiecie w pierwszej kadencji po reformie administracyjnej.Wiele czasu podczas spotkania poświęcono także obecnej sytuacji lewicy i jej przyszłości. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że obecna sytuacja panująca na lewej stronie sceny politycznej stanowi pokłosie niepotrzebnych podziałów. A dla dużej części społeczeństwa nadal bliskie są lewicowe postulaty.

- Według badań profesora Czaplińskiego, takie wartości jak prawa kobiet, bezpłatna edukacja, gwarancja zatrudnienia, minimalna płaca i inne typowo lewicowe postulaty są bliskie dla 30 do 60 procent badanych. Musimy więc znaleźć miejsce dla siebie. Tylko razem z pozostałymi siłami lewicowymi możemy dać radę partii Kaczyńskiego. Najwyższy czas na nowe zwycięstwa! – zagrzewał do walki przewodniczący partii Waldemar Witkowski.

- Musimy wspólnie szukać rozwiązań, aby sprawić, żeby miejsce lewicy znowu stało się znaczące. Tego wymaga od nas społeczeństwo. Rządy prawicy potrzebują przeciwwagi i hamulca, który mógłby ograniczać ich rosnące zapędy – wtórował Jan Orkisz.

Ostatnie 25 lat to czas wzlotów i upadków, sukcesów i porażek, o których przypominali zgromadzeni goście. Dzieje Unii Pracy to jednak przede wszystkim historie ludzi, którzy byli z nią związani. Części z nich nie ma już wśród nas, co zostało uczczone przez zgromadzonych minutą ciszy.

Facebook

Chcesz zostać członkiem Unii Pracy? - Skontaktuj się z nami!

Giedymin Wróblewski - dyrektor Biura Krajowego UP
tel: +48 602 284 432
e-mail: uniapracy.org@wp.pl

Elżbieta Zakrzewska - przewodnicząca Rady Krajowej UP
tel: +48 600 334 611

e-mail: elzbieta_zakrzewska@interia.pl

Jesteśmy członkami:

 

 

Lewicowe Media

 

 

 

Twitter

Register at Bookmaker William Hill